Login

2020 WIAA 1A Girls
Regional Playoffs &
State Basketball Tournament
SunDome, Yakima
Friday, February 28 - Saturday, March 7

Print
 
View:
 
Feb. 28 or 29
REGIONALS
March 4
STATE
March 5
March 6
March 7
 
 
8 Nooksack Valley 26
#1 Wenatchee HS Main Gym
Feb. 29, 6:00pm
1 Cashmere 61
Loser to #12 / Winner to #14
     
14 Montesano 43
#9
Mar. 4, 3:45pm
6 Kings 65
Loser Out
         
              
              
              
       
6 Kings 37
#13
Mar. 5, 3:45pm
5 La Salle 41
Loser to #17
      
             
7 Annie Wright 49
#2 Mt Vernon HS
Feb. 28, 8:00pm
2 Lynden Christian 76
Loser to #10 / Winner to #16
              
              
     
15 Meridian 46
#10
Mar. 4, 5:30pm
7 Annie Wright 72
Loser Out
    
5 La Salle 37
#19
Mar. 6, 7:15pm
1 Cashmere 46
Loser to #22
   
            
             
             
6 Kings 45
#3 Big Bend CC
Feb. 29, 12:00pm
3 Warden 61
Loser to #9 / Winner to #15
       
7 Annie Wright 31
#14
Mar. 5, 5:30pm
1 Cashmere 68
Loser to #17
     
            
              
              
     
12 Elma 25
#11
Mar. 4, 7:15pm
4 Freeman 49
Loser Out
       
1 Cashmere 55
#23
Mar. 7, 9:00pm
2 Lynden Christian 58
Championship
Winner 1st / Loser 2nd
            
5 La Salle 55
#4 West Valley HS (Spo)
Feb. 28, 8:00pm
4 Freeman 32
Loser to #11 / Winner to #13
             
             
       
4 Freeman 47
#15
Mar. 5, 7:15pm
3 Warden 40
Loser to #18
     
            
              
              
16 Cascade Christian 37
#5 Davis HS
Feb. 29, 4:00pm
9 Zillah 59
Winner to #12 / Loser Out
     
9 Zillah 57
#12
Mar. 4, 9:00pm
8 Nooksack Valley 54
Loser Out
    
4 Freeman 25
#20
Mar. 6, 9:00pm
2 Lynden Christian 45
Loser to #22
   
            
             
             
       
9 Zillah 41
#16
Mar. 5, 9:00pm
2 Lynden Christian 62
Loser to #18
    
5 La Salle 40
#22
Mar. 7, 1:00pm
4 Freeman 49
Winner 3rd / Loser 5th
           
15 Meridian 37
#6 Wenatchee HS Main Gym
Feb. 29, 2:00pm
10 Okanogan 35
Winner to #10 / Loser Out
             
             
             
          
6 Kings 58
#17
Mar. 6, 12:15pm
7 Annie Wright 61
Loser Out
  
              
              
14 Montesano 65
#7 Issaquah HS
Feb. 29, 12:00pm
11 Seattle Academy 40
Winner to #9 / Loser Out
              
             
7 Annie Wright 59
#21
Mar. 7, 9:30am
3 Warden 40
Winner 4th / Loser 6th
             
              
              
           
3 Warden 65
#18
Mar. 6, 2:00pm
9 Zillah 49
Loser Out
  
13 Deer Park 38
#8 Tumwater HS
Feb. 29, 12:00pm
12 Elma 39
Winner to #11 / Loser Out
             
              
              
              
              
               
Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.
Team Awards
First Place
Lynden Christian
Second Place
Cashmere
Third Place
Freeman
Fourth Place
Annie Wright
Fifth Place
La Salle
Sixth Place
Warden
  Revised: 3/7/20 11:44 PM by Ted House
Scored Game #23

Director:
 
hit counter
Copyright 2007-2009 WashingtonPrepAthletics.com | Contact