WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Snohomish
  • Edmonds-Woodway
  • Marysville-Getchell
  • Shorecrest
  • Ferndale
  • Shorewood
  • Arlington
  • Stanwood
  • Squalicum
  • Oak Harbor
2019 District 1 3A Girls Soccer
SHARE

2019 District 1

3A Girls Soccer

Shoreline Stadium
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1Seed #1Snohomish
2Seed #2Edmonds-Woodway
3Seed #3Marysville-Getchell
4Seed #4Shorecrest
5Seed #5Ferndale
6Seed #6Shorewood
7Seed #7Arlington
8Seed #8Stanwood
9Seed #9Squalicum
10Seed #10Oak Harbor
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
Shoreline Stadium
October 31
Play-In Games
at Higher Seed
  
November 9
  
November 7
  
November 5
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
  
November 9
 
#A 10 Oak Harbor 1
7 Arlington 4
           
#1 6 Shorewood 0
3 Marysville-Getc 3
      
                 
        
#5 7 Arlington 1
6 Shorewood 4
    
#7 3 Marysville-Getc 3
2 Edmonds-Woodway 0
   
#B 9 Squalicum 1
8 Stanwood 4
     
#9 6 Shorewood 0
1 Snohomish 1
    
#2 7 Arlington 1
2 Edmonds-Woodway 2
     
              
  
#11 2 Edmonds-Woodway 0
1 Snohomish 2
            
#12 5 Ferndale 0
3 Marysville-Getc 2
     
#10 4 Shorecrest 1
2 Edmonds-Woodway 2
     
#3 5 Ferndale 3
4 Shorecrest 2
     
               
        
#6 8 Stanwood 0
4 Shorecrest 3
    
#8 5 Ferndale 1
1 Snohomish 0
   
           
#4 8 Stanwood 0
1 Snohomish 3
     
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
Thu, Oct 31 - Sat, Nov 9
Shoreline Stadium
October 31
Play-In Games
at Higher Seed
  
November 9
  
November 7
  
November 5
at Higher Seed
  
November 2
at Higher Seed
  
November 5
  
November 9
 
#A 10 Oak Harbor 1
7 Arlington 4
           
#1 6 Shorewood 0
3 Marysville-Getc 3
      
                 
        
#5 7 Arlington 1
6 Shorewood 4
    
#7 3 Marysville-Getc 3
2 Edmonds-Woodway 0
   
#B 9 Squalicum 1
8 Stanwood 4
     
#9 6 Shorewood 0
1 Snohomish 1
    
#2 7 Arlington 1
2 Edmonds-Woodway 2
     
              
  
#11 2 Edmonds-Woodway 0
1 Snohomish 2
            
#12 5 Ferndale 0
3 Marysville-Getc 2
     
#10 4 Shorecrest 1
2 Edmonds-Woodway 2
     
#3 5 Ferndale 3
4 Shorecrest 2
     
               
        
#6 8 Stanwood 0
4 Shorecrest 3
    
#8 5 Ferndale 1
1 Snohomish 0
   
           
#4 8 Stanwood 0
1 Snohomish 3
     
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
 
Thursday, October 31, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
B 6:00 PM
Stanwood HS
Squalicum 1
@Stanwood 4
Stanwood to #4 Out
A 7:00 PM
Arlington HS
Oak Harbor 1
@Arlington 4
Arlington to #2 Out
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 5:00 PM
Edmonds Stadium
Arlington 1
@Edmonds-Woodway 2
Edmonds-Woodway to #7 Arlington to #5
#1 5:00 PM
Marysville-Getchell HS
Shorewood 0
@Marysville-Getchell 3
Marysville-Getchell to #7 Shorewood to #5
#3 6:00 PM
Shoreline Stadium
Shorecrest 2
@Ferndale 3
Ferndale to #8 Shorecrest to #6
#4 7:30 PM
Snohomish HS
Stanwood 0
@Snohomish 3
Snohomish to #8 Stanwood to #6
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 5:00 PM
Shoreline Stadium
Arlington 1
@Shorewood 4
Shorewood to #9 Out
#7 5:30 PM
Edmonds Stadium
Marysville-Getchell 3
@Edmonds-Woodway 0
Marysville-Getchell to #12 Edmonds-Woodway to #10
#6 7:00 PM
Shoreline Stadium
Stanwood 0
@Shorecrest 3
Shorecrest to #10 Out
#8 7:30 PM
Edmonds Stadium
Ferndale 1
@Snohomish 0
Ferndale to #12 Snohomish to #9
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 5:00 PM
Shoreline Stadium
Shorewood 0
@Snohomish 1
Snohomish to #11 Out
#10 7:00 PM
Shoreline Stadium
Shorecrest 1
@Edmonds-Woodway 2
Edmonds-Woodway to #11 Out
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 5:00 PM
Shoreline Stadium
Edmonds-Woodway 0
@Snohomish 2
Third Place Out
#12 7:00 PM
Shoreline Stadium
Ferndale 0
@Marysville-Getchell 2
Champion Second Place