WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Arlington
  • Snohomish
  • Oak Harbor
  • Edmonds-Woodway
  • Ferndale
  • Stanwood
  • Shorecrest
  • Squalicum
  • Lynnwood
  • Meadowdale
2019 District 1 3A Volleyball
SHARE

2019 District 1

3A Volleyball

Marysville-Pilchuck High School
Thu, Nov 7 - Sat, Nov 16

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1Seed #1Arlington
2Seed #2Snohomish
3Seed #3Oak Harbor
4Seed #4Edmonds-Woodway
5Seed #5Ferndale
6Seed #6Stanwood
7Seed #7Shorecrest
8Seed #8Squalicum
9Seed #9Lynnwood
10Seed #10Meadowdale
Thu, Nov 7 - Sat, Nov 16
Marysville-Pilchuck High School
November 7
Play-In Games
at Higher Seed
  
November 16
  
November 16
  
November 14
  
November 12
at Higher Seed
  
November 14
  
November 16
 
#A 10 Meadowdale 0
7 Shorecrest 3
           
#1 6 Stanwood 0
3 Oak Harbor 3
      
                 
        
#5 6 Stanwood 1
7 Shorecrest 3
    
#7 3 Oak Harbor 0
2 Snohomish 3
   
#B 9 Lynnwood 3
8 Squalicum 1
     
#9 1 Arlington 3
7 Shorecrest 0
    
#2 7 Shorecrest 0
2 Snohomish 3
     
              
  
#11 1 Arlington 3
3 Oak Harbor 0
            
#12 2 Snohomish 0
5 Ferndale 3
     
#10 3 Oak Harbor 3
4 Edmonds-Woodway 0
     
#3 5 Ferndale 3
4 Edmonds-Woodway 1
     
               
        
#6 4 Edmonds-Woodway 3
9 Lynnwood 0
    
#8 5 Ferndale 3
1 Arlington 1
   
           
#4 9 Lynnwood 0
1 Arlington 3
     
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
Thu, Nov 7 - Sat, Nov 16
Marysville-Pilchuck High School
November 7
Play-In Games
at Higher Seed
  
November 16
  
November 16
  
November 14
  
November 12
at Higher Seed
  
November 14
  
November 16
 
#A 10 Meadowdale 0
7 Shorecrest 3
           
#1 6 Stanwood 0
3 Oak Harbor 3
      
                 
        
#5 6 Stanwood 1
7 Shorecrest 3
    
#7 3 Oak Harbor 0
2 Snohomish 3
   
#B 9 Lynnwood 3
8 Squalicum 1
     
#9 1 Arlington 3
7 Shorecrest 0
    
#2 7 Shorecrest 0
2 Snohomish 3
     
              
  
#11 1 Arlington 3
3 Oak Harbor 0
            
#12 2 Snohomish 0
5 Ferndale 3
     
#10 3 Oak Harbor 3
4 Edmonds-Woodway 0
     
#3 5 Ferndale 3
4 Edmonds-Woodway 1
     
               
        
#6 4 Edmonds-Woodway 3
9 Lynnwood 0
    
#8 5 Ferndale 3
1 Arlington 1
   
           
#4 9 Lynnwood 0
1 Arlington 3
     
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 3 to State)

Champion
Winner Game 12
Second Place
Loser Game 12
Third Place
Winner Game 11
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
B 7:00 PM
Squalicum HS
Lynnwood 3
@Squalicum 1
Lynnwood to #4 Out
A 7:00 PM
Shorecrest HS
Meadowdale 0
@Shorecrest 3
Shorecrest to #2 Out
 
Tuesday, November 12, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 7:00 PM
Oak Harbor HS
Stanwood 0
@Oak Harbor 3
Oak Harbor to #7 Stanwood to #5
#4 7:00 PM
Arlington HS
Lynnwood 0
@Arlington 3
Arlington to #8 Lynnwood to #6
#3 7:00 PM
Edmonds-Woodway HS
Ferndale 3
@Edmonds-Woodway 1
Ferndale to #8 Edmonds-Woodway to #6
#2 7:00 PM
Snohomish HS
Shorecrest 0
@Snohomish 3
Snohomish to #7 Shorecrest to #5
 
Thursday, November 14, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 6:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Stanwood 1
@Shorecrest 3
Shorecrest to #9 Out
#6 6:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Edmonds-Woodway 3
@Lynnwood 0
Edmonds-Woodway to #10 Out
#7 7:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Oak Harbor 0
@Snohomish 3
Snohomish to #12 Oak Harbor to #10
#8 7:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Ferndale 3
@Arlington 1
Ferndale to #12 Arlington to #9
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 11:00 AM
Marysville-Pilchuck HS
Arlington 3
@Shorecrest 0
Arlington to #11 Out
#10 11:00 AM
Marysville-Pilchuck HS
Oak Harbor 3
@Edmonds-Woodway 0
Oak Harbor to #11 Out
#12 1:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Snohomish 0
@Ferndale 3
Champion Second Place
#11 3:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Arlington 3
@Oak Harbor 0
Third Place Out