App Logo Sponsor Logo
App Logo   Sponsor Logo
 
2019 WIAA 4A State Girls Soccer
SHARE
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23
Sparks Stadium, Puyallup
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Lake Stevens 0
Union 1
         
         
  
#9 Union 0
Inglemoor 1
      
#2 Bellarmine Prep 1
Inglemoor 2
        
        
     
#13 Inglemoor 0
Auburn Riversid 2
   
#3 Eastlake 3
Olympia 4
        
        
  
#10 Olympia 0
Auburn Riversid 1
      
#4 Enumclaw 0
Auburn Riversid 1
        
        
        
#16 Auburn Riversid 1
Puyallup 2
#5 Curtis 1
Puyallup 2
        
        
  
#11 Puyallup 2
Sumner 1
      
#6 Sumner 2
Glacier Peak 1
        
        
     
#14 Puyallup 1
Gonzaga Prep 0
   
#7 Wenatchee 1
Gonzaga Prep 3
        
        
  
#12 Gonzaga Prep 1
Mead 0
     
#15 Inglemoor 1
Gonzaga Prep 2
#8 Mead 2
Eastmont 1
       
       
         

Hover mouse over game box for more game deteails
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Lake Stevens 0
Union 1
         
         
  
#9 Union 0
Inglemoor 1
      
#2 Bellarmine Prep 1
Inglemoor 2
        
        
     
#13 Inglemoor 0
Auburn Riversid 2
   
#3 Eastlake 3
Olympia 4
        
        
  
#10 Olympia 0
Auburn Riversid 1
      
#4 Enumclaw 0
Auburn Riversid 1
        
        
        
#16 Auburn Riversid 1
Puyallup 2
#5 Curtis 1
Puyallup 2
        
        
  
#11 Puyallup 2
Sumner 1
      
#6 Sumner 2
Glacier Peak 1
        
        
     
#14 Puyallup 1
Gonzaga Prep 0
   
#7 Wenatchee 1
Gonzaga Prep 3
        
        
  
#12 Gonzaga Prep 1
Mead 0
     
#15 Inglemoor 1
Gonzaga Prep 2
#8 Mead 2
Eastmont 1
       
       
         
Tap game box for more game details
 
Tuesday, November 12, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 5:30 PM
Gonzaga Preparatory School
Wenatchee 1
@Gonzaga Prep 3
Gonzaga Prep to #12 Out
#3 6:00 PM
Ingersoll Stadium
Eastlake 3
@Olympia 4
Olympia to #10 Out
 
Wednesday, November 13, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 6:00 PM
Glacier Peak HS
Sumner 2
@Glacier Peak 1
Sumner to #11 Out
#2 6:00 PM
Pop Keeney Stadium
Bellarmine Prep 1
@Inglemoor 2
Inglemoor to #9 Out
#4 6:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Enumclaw 0
@Auburn Riverside 1
Auburn Riverside to #10 Out
#1 6:00 PM
McKenzie Stadium
Lake Stevens 0
@Union 1
Union to #9 Out
#8 6:00 PM
Eastmont HS Soccer Field
Mead 2
@Eastmont 1
Mead to #12 Out
#5 7:00 PM
Sparks Stadium
Curtis 1
@Puyallup 2
Puyallup to #11 Out
 
Friday, November 15, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 4:00 PM
Joe Albi Stadium
Gonzaga Prep 1
@Mead 0
Gonzaga Prep to #14 Out
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 1:00 PM
Pop Keeney Stadium
Union 0
@Inglemoor 1
Inglemoor to #13 Out
#10 2:00 PM
Auburn Memorial Stadium
Olympia 0
@Auburn Riverside 1
Auburn Riverside to #13 Out
#11 7:30 PM
TBD
Puyallup 2
@Sumner 1
Puyallup to #14 Out
 
Friday, November 22, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 6:00 PM
Sparks Stadium
Inglemoor 0
@Auburn Riverside 2
Auburn Riverside to #16 Inglemoor to #15
#14 8:00 PM
Sparks Stadium
Puyallup 1
@Gonzaga Prep 0
Puyallup to #16 Gonzaga Prep to #15
 
Saturday, November 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 12:00 PM
Sparks Stadium
Inglemoor 1
@Gonzaga Prep 2
Third Place Fourth Place
#16 4:00 PM
Sparks Stadium
Auburn Riverside 1
@Puyallup 2
Champion Second Place
2019 WIAA
4A State Girls Soccer
Sparks Stadium, Puyallup
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23

Director:
Jim Meyerhoff
meyerhja@puyallup.k12.wa.us
253-841-8711
Adult/Student/Senior Prices

1st & 2nd Rounds
$10/7/7

All Day
Semifinals & Finals
$11/8/8

All Tournament Semifinals & Finals
$20/14/14

Seniors:
Age 62 and over.
Student:
Children age 5-11 and students age 12 and over with a valid high school or middle school ASB card. Pictures of ASB cards on cell phones will not be accepted.
Children under the age of 5 are admitted free.
Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15

Tournament Seeding

1D3/4 #5Sumner
2D1/2 #1Inglemoor
3D3/4 #4Union
4D1/2 #3Lake Stevens
5D1/2 #4Eastlake
6D3/4 #1Auburn Riverside
7D1/2 #2Glacier Peak
8D3/4 #2Puyallup
9D3/4 #7Curtis
10D6 #1Eastmont
11D3/4 #6Bellarmine
12D6 #2Wenatchee
13D3/4 #8Enumclaw
14D3/4 #3Olympia
15D8 #2Mead
16D8 #1Gonzaga Prep