WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Sehome
  • Bellingham
  • Lynden
  • Burlington-Edison
  • Cedarcrest
  • Archbishop Murphy
  • Liberty (Renton)
  • Mountlake Terrace
  • Anacortes
  • Sedro-Woolley
  • Sammamish
  • Lakewood
2019 District 1/2 2A Boys Soccer
SHARE

2019 District 1/2

2A Boys Soccer

Finals at Edmonds Stadium
Thu, May 2 - Sat, May 11

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

Tournament Director

Julie Stroncek EMail:stroncekj@edmonds.wednet.edu

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1Seed #1Sehome
2Seed #2Bellingham
3Seed #3Lynden
4Seed #4Burlington-Edison
5Seed #5Cedarcrest
6Seed #6Archbishop Murphy
7Seed #7Liberty (Renton)
8Seed #8Mountlake Terrace
9Seed #9Anacortes
10Seed #10Sedro-Woolley
11Seed #11Sammamish
12Seed #12Lakewood
Thu, May 2 - Sat, May 11
Finals at Edmonds Stadium
  
May 9
  
May 7
at Higher Seed
  
May 2
at Higher Seed
  
May 4
at Higher Seed
  
May 7
at Higher Seed
  
May 11
 
         
#1 11 Sammamish 3
6 Archbishop Murp 2
         
           
#5 11 Sammamish 7
3 Lynden 2
      
      
#11 3 Lynden 1
2 Bellingham 3
          
   
#13 4 Burlington-Edis 1
2 Bellingham 0
    
#2 10 Sedro-Woolley 0
7 Liberty (Renton 2
    
#9 11 Sammamish 2
7 Liberty (Renton 3
   
         
#6 7 Liberty (Renton 4
2 Bellingham 3
     
               
   
#14 11 Sammamish 0
8 Mountlake Terra 2
     
#3 12 Lakewood 0
5 Cedarcrest 5
       
#16 7 Liberty (Renton 1
1 Sehome 2
          
#7 5 Cedarcrest 1
4 Burlington-Edis 2
     
     
#12 8 Mountlake Terra 2
5 Cedarcrest 1
         
        
#4 9 Anacortes 0
8 Mountlake Terra 4
    
#10 4 Burlington-Edis 1
1 Sehome 3
   
          
#8 8 Mountlake Terra 3
1 Sehome 4
     
                
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 4 to State)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 13
Fourth Place
Winner Game 14
Thu, May 2 - Sat, May 11
Finals at Edmonds Stadium
  
May 9
  
May 7
at Higher Seed
  
May 2
at Higher Seed
  
May 4
at Higher Seed
  
May 7
at Higher Seed
  
May 11
 
         
#1 11 Sammamish 3
6 Archbishop Murp 2
         
           
#5 11 Sammamish 7
3 Lynden 2
      
      
#11 3 Lynden 1
2 Bellingham 3
          
   
#13 4 Burlington-Edis 1
2 Bellingham 0
    
#2 10 Sedro-Woolley 0
7 Liberty (Renton 2
    
#9 11 Sammamish 2
7 Liberty (Renton 3
   
         
#6 7 Liberty (Renton 4
2 Bellingham 3
     
               
   
#14 11 Sammamish 0
8 Mountlake Terra 2
     
#3 12 Lakewood 0
5 Cedarcrest 5
       
#16 7 Liberty (Renton 1
1 Sehome 2
          
#7 5 Cedarcrest 1
4 Burlington-Edis 2
     
     
#12 8 Mountlake Terra 2
5 Cedarcrest 1
         
        
#4 9 Anacortes 0
8 Mountlake Terra 4
    
#10 4 Burlington-Edis 1
1 Sehome 3
   
          
#8 8 Mountlake Terra 3
1 Sehome 4
     
                
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 4 to State)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 13
Fourth Place
Winner Game 14
 
Thursday, May 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 5:30 PM
Edmonds Stadium
Mountlake Terrace 4
@Anacortes 0
Mountlake Terrace to #8 Out
#1 6:00 PM
Archbishop Murphy HS
Archbishop Murphy 2
@Sammamish 3
Sammamish to #5 Out
#3 6:00 PM
Cedarcrest HS
Cedarcrest 5
@Lakewood 0
Cedarcrest to #7 Out
#2 7:00 PM
Liberty HS
Liberty (Renton) 2
@Sedro-Woolley 0
Liberty (Renton) to #6 Out
 
Saturday, May 4, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 11:00 AM
Civic Stadium, Bellingham
Liberty (Renton) 4
@Bellingham 3
Liberty (Renton) to #9 Bellingham to #11
#7 11:00 AM
BEHS Kirkby Field
Cedarcrest 1
@Burlington-Edison 2
Burlington-Edison to #10 Cedarcrest to #12
#8 1:00 PM
Civic Stadium, Bellingham
Mountlake Terrace 3
@Sehome 4
Sehome to #10 Mountlake Terrace to #12
#5 6:00 PM
Phillips 66 Soccer Park
Sammamish 7
@Lynden 2
Sammamish to #9 Lynden to #11
 
Tuesday, May 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#11 5:00 PM
Civic Field
Lynden 1
@Bellingham 3
Bellingham to #13 Out
#10 6:00 PM
Sedro-Woolley HS
Burlington-Edison 1
@Sehome 3
Sehome to #16 Burlington-Edison to #13
#12 6:00 PM
Cedarcrest HS
Cedarcrest 1
@Mountlake Terrace 2
Mountlake Terrace to #14 Out
#9 7:00 PM
Newport HS (Bellevue)
Sammamish 2
@Liberty (Renton) 3
Liberty (Renton) to #16 Sammamish to #14
 
Thursday, May 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 7:00 PM
Sedro-Woolley HS
Bellingham 0
@Burlington-Edison 1
Third Place Out
#14 7:00 PM
Edmonds Stadium
Mountlake Terrace 2
@Sammamish 0
Fourth Place Out
 
Saturday, May 11, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#16 6:00 PM
Edmonds Stadium
Liberty (Renton) 1
@Sehome 2
First Place Second Place