League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mariner
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Dance & Drill   Unified Basketball 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver - 300x250
alt2:2016 Silver Sidebar 250x300
Girls Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Sep 18
3:45 PM
Mariner
Glacier Peak
Cascade
Archbishop Murp
Lynnwood *


MrthLkAr
3:45 PM
Kamiak
Everett
Edmonds-Wd
Snohomish *


VVMS
Thursday, Sep 19
3:45 PM
Shorewood
Monroe
Marysville-Pil
Jackson *


JksnHS
3:45 PM
Mountlake Ter
Mount Vernon
Marysville-Get *


StrbryFl
Saturday, Sep 21
Time TBD
Three Course Challenge
Tenino
R A Long
Oak Harbor
Meadowdale
La Center
Hockinson
Elma
Columbia - White Salmon
Seaside, OR *


Camp Rilea
Time TBD
Sultan
Stanwood
Shorewood
Shorecrest
Sedro-Woolley
Peninsula
Oak Harbor
Nooksack Valley
Meridian
Mariner
Lakewood
Lake Stevens
Kings
Everett
Edmonds-Wd
Cedar Pk Chr Bo
Cascade
Cascade
Burlington-Ed
Blaine
Arlington
South Whidbey *


SWHS
Time TBD
Brooks Fort Steilacoom Invitational
Kamiak


FtSteil
10:30 AM
Cedarcrest
South Whidbey *


SWHS
10:30 AM
South Whidbey Invite @ SW
Mount Vernon *


SWHS
3:00 PM
Battle of the 509
Shadle Park
Rogers (Spk)
Pullman
Prosser
Okanogan
Mountlake Ter
Gonzaga Preparatory School
Cheney *


Fairways G
7:00 PM
Woodbridge Invitational
Glacier Peak


Silverlake
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Cross Country Schedule

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Sep 18
Lynnwood (Host)
Archbishop Murphy
Cascade
Glacier Peak
Mariner
3:45 PM Away MrthLkAr
Sat, Sep 21 South Whidbey Invite
South Whidbey (Host)
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Cascade
Cascade
Cedar Park Chr. (Bothell)
Everett
Edmonds-Woodway
Kings
Lakewood
Lake Stevens
Mariner
Meridian
Nooksack Valley
Oak Harbor
Peninsula
Shorecrest
Sultan
Stanwood
Shorewood
Sedro-Woolley
Away SWHS
* Thu, Sep 26
Mount Vernon (Host)
Everett
Glacier Peak
Mariner
Stanwood
3:45 PM Away Hillcrst
Sat, Oct 5 Nike 13th Annual Twilight Invitational
Marysville-Getchell (Host)
2:45 PM Away CdrcrstG
* Wed, Oct 9
Glacier Peak (Host)
Lynnwood
Mariner
Snohomish
3:45 PM Away VVMS
Sat, Oct 12 Bill Keyhoe
Northwest Christian (Lacey) (Host)
9:00 AM Away SMU
* Thu, Oct 17
Mariner (Host)
Cascade
Everett
Jackson
Kamiak
3:45 PM Home MCLM
        Everett/Mukilteo Meet

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championships at South Whidbey High School
 Nov 9, 10:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 NWCAthletics.com
Advertising Privacy Policy