League
1A
2A
3A
sch:Lakewood
Lakewood Cougars
17023-11th Ave NE
PO Box 10 North Lakewood, WA 98259
Arlington, WA   98223
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Football
Golf
Soccer
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Girls

Basketball
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
X-Country
CoEd

Cheer
Ferndale
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer   Unified Soccer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2016 Silver - 300x250
alt2:2018 Capstone PT Silver
Boys Wrestling
NWC -
   Conf.  Overall
 WLWL
Blaine2020
Bellingham2020
Burlington-Ed1010
Mount Baker1010
Ferndale1111
Lynden1111
Sehome1111
Sedro-Woolley1111
Squalicum1111
Nooksack Valley0101
Anacortes0101
Meridian0202
Lakewood0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 12
6:00 PM
Mount Baker
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Mount Baker
Sehome *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Sehome *


BHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Sedro-Woolley
Meridian *


SqualHS
6:00 PM
Lakewood
Meridian *


SqualHS
7:00 PM
Sedro-Woolley
Squalicum *


SqualHS
7:00 PM
Lakewood
Squalicum *


SqualHS
Thursday, Dec 13
5:00 PM
Burlington-Ed
Friday Harbor *


5:00 PM
Sedro-Woolley
Friday Harbor *


5:45 PM
Ferndale
Marysville-Get *


MGHS
Friday, Dec 14
10:00 AM
Hammer Head Invite
Sumner
Sedro-Woolley
Burlington-Ed
South Kitsap *


SKHS
5:00 PM
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
6:00 PM
Mount Baker
Cascade *


CHS
7:00 PM
Mount Baker
Cashmere *


RDG
Saturday, Dec 15
Time TBD
Hammer Head Invitational
Sedro-Woolley
Kingston
Burlington-Ed
Bremerton *


BHS
Time TBD
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
Time TBD
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
9:30 AM
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O\\\\\\\'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
10:00 AM
Warden
Sultan
Quincy
Oroville
Omak
Okanogan
Mount Baker
Lake Roosevelt
La Center
Hoquiam
Connell
Columbia (Bur)
Cle Elum
Chelan
Cascade
Cashmere *


RDG
9:30 PM
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Ferndale Opponent  
Sat, Dec 1 Edmonds Invite
Ferndale 41 Edmonds-Woodway (Host) 193
Arlington 65
Burlington-Edison 124
Bonney Lake 97
Central Kitsap 53
Decatur 85
Everett 68
Hazen 50
Highline 44
Kamiak 61
Kelso 139
Kentwood 179
Lindbergh 22
Lake Washington 17
Mariner 61
Meadowdale 38
Nathan Hale 44
Oak Harbor 56
Peninsula 110
Redmond 51
Southridge 120
Spanaway Lake 98
Shorewood 51
Sedro-Woolley 40
Todd Beamer 41
Union 155
Yelm 202
* Wed, Dec 5 Ferndale 21 Burlington-Edison 43
* Wed, Dec 5 Ferndale 66 Anacortes 12
Fri, Dec 7 Battle at the Border
Sat, Dec 8 Battle at the Border

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Dec 13 Marysville-Getchell
5:45 PM Away MGHS
Sat, Dec 15 Graham Morin Invitational
Squalicum (Host)
9:30 AM Away SqualHS
Tue, Dec 18 Storm Duals
Squalicum (Host)
Archbishop Murphy
Bellingham
Ferndale
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Sehome
Snohomish
Stanwood
2:00 PM Away SqualHS
* Wed, Dec 19 Lynden
6:00 PM Home FHS
Fri, Dec 28 Pacific Coast Wrestling Championships
Evergreen (Host)
Burlington-Edison
Camas
Central Kitsap
Ferndale
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Glacier Peak
Heritage
Kennewick
Mountain View
Olympia
Olympic
Peninsula
Prairie
Ridgefield
Skyview
South Kitsap
Tumwater
Union
W F West
Woodinville
Woodland
TBD Away
Sat, Dec 29 Pacific Coast Wrestling Championships
Evergreen (Host)
Burlington-Edison
Ferndale
W F West
Woodland
Away EHS
Fri, Jan 4 Gut Check Challenge
TBD Kitsap Pav
Sat, Jan 5 Gut Check Challenge
TBD Kitsap Pav
Sat, Jan 5 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
* Wed, Jan 9 Mount Baker
6:00 PM Away MBHS
* Wed, Jan 9 Nooksack Valley
6:00 PM Away MBHS
Tue, Jan 15 Bellingham
6:00 PM Home FHS
        JV 6:00/ V 7:00
* Wed, Jan 16 Lakewood
6:00 PM Away LWHS
* Wed, Jan 16 Sedro-Woolley
6:00 PM Away LWHS
Tue, Jan 22 Everett
7:00 PM Away EvtHS
* Wed, Jan 23 Meridian
6:00 PM Away MHS
* Wed, Jan 23 Squalicum
6:00 PM Away MHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 12:00 AM3A Sub-Regionals at Everett High School
 Feb 9, 12:00 AM3A Regionals at Snohomish High School
 Feb 15, 10:00 AM
Feb 16, 10:00 AM
WIAA 2A State Championships at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 NWCAthletics.com
Advertising Privacy Policy