Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Burlington-Ed5050
Mount Baker5151
Sedro-Woolley5161
Squalicum4242
Lynden3333
Ferndale2424
Meridian2424
Mount Vernon0505
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 14
** POSTPONED **
Scramble at Stanwood
Sedro-Woolley
Lakewood
Stanwood *


StanHS
Wednesday, Jan 15
** RESCHEDULED / Mon, Jan 20 **
Sedro-Woolley
Mount Baker *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Mount Baker
Lynden *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Squalicum
Burlington-Ed *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Squalicum
Meridian *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Burlington-Ed
Meridian *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Sedro-Woolley
Lynden *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Ferndale
Mount Vernon *


Awaiting Score
Oak Harbor
Ferndale *


MVHSGym
** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Oak Harbor
Mount Vernon *


** RESCHEDULED / Thu, Jan 16 **
Shorewood
Mountlake Ter
Meadowdale
Edmonds-Wd *


** RESCHEDULED / Tue, Jan 21 **
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


Thursday, Jan 16
** POSTPONED **
Ferndale
Mount Vernon *


MVHS
** POSTPONED **
Oak Harbor
Mount Vernon *


MVHS
** RESCHEDULED / Tue, Jan 21 **
Squalicum
Meridian *


** RESCHEDULED / Tue, Jan 21 **
Burlington-Ed
Meridian *


** RESCHEDULED / Tue, Jan 21 **
Squalicum
Burlington-Ed *


** RESCHEDULED / Mon, Jan 20 **
Mount Baker
Lynden *


** RESCHEDULED / Mon, Jan 20 **
Sedro-Woolley
Lynden *


Friday, Jan 17
 
Zillah
W Valley (Yak)
W Valley (Spk)
Wenatchee
Warden
Wapato
Walla Walla
Wahluke
Toppenish
Tonasket
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Royal
Rogers (Spk)
River View
Richland
Quincy
Prosser
Pasco
Newport
Naches Valley
Mount Baker
Moses Lake
Mead
Lynden
Liberty
Lakeside
Lake Stevens
Kiona Benton
Kennewick
Kamiakin
Highland
Hermiston, OR
Hanford
Granger
Grandview
Ephrata
Enumclaw
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
E Valley (Spk)
Deer Park
Davis
Connell
Chiawana
Chewelah
Central Valley
Cashmere
Burlington-Ed
Anacortes
Othello *


PT Gym
Saturday, Jan 18
** POSTPONED **
The Woman In The Arena
Snohomish
Glacier Peak
Ferndale
Oak Harbor *


OHHS
 
White River
Stanwood
Skyline
Shorewood
Sedro-Woolley
Seattle Academy
Roosevelt
North Creek
Nooksack Valley
Newport
Mount Vernon
Mount Si
Meridian
Meadowdale
Mariner
Lynden
Lake Stevens
Kennedy Catholic
Kamiak
Forks
Burlington-Ed
Blaine
Mountlake Ter *


MlkTerHS
 
Zillah
W Valley (Yak)
W Valley (Spk)
Wenatchee
Warden
Wapato
Walla Walla
Wahluke
Toppenish
Tonasket
Sunnyside
Southridge
Royal
Rogers (Spk)
River View
Richland
Quincy
Prosser
Pasco
Newport (Newport)
Naches Valley
Mount Baker
Moses Lake
Mead
Lynden
Liberty
Lakeside
Lake Stevens
Kiona Benton
Kennewick
Kamiakin
Highland
Hermiston, OR
Hanford
Granger
Grandview
Ephrata
Enumclaw
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
E Valley (Spk)
Deer Park
Davis
Connell
Chiawana
Chewelah
Central Valley
Cashmere
Burlington-Ed
Anacortes
Othello *


PT Gym
 
River Ridge Rumble
Washington
Steilacoom
North Thurston
Hoquiam
Eatonville
Capital
Aberdeen
River Ridge *


RRHS
sponsor: Janell Summer Photographysponsor: *Blaine High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Blaine Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Scramble @ Blaine
Sat, Dec 14 Lady Classic
Blaine 6 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 Scramble at Stanwood
Blaine Stanwood (Host)
Cedarcrest
Lakewood
Monroe
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Blaine 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Blaine Mountlake Terrace (Host)
Burlington-Edison
Forks
Kamiak
Kennedy Catholic
Lynden
Lake Stevens
Mariner
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mount Vernon
Newport
North Creek
Nooksack Valley
Roosevelt
Seattle Academy
Skyline
Stanwood
Shorewood
Sedro-Woolley
White River
        Weigh-In at 7:00am

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Tue, Jan 21 Scramble at Lake Stevens
Lake Stevens (Host)
Blaine
Lakewood
Monroe
6:00 PM Away LSHS
Wed, Jan 22 Scramble Championships
Blaine (Host)
Cedarcrest
Jackson
Kamiak
Lakewood
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Monroe
Mountlake Terrace
Nooksack Valley
Stanwood
6:00 PM Home BLHS
Sat, Jan 25 Viking Girls Invitational
Puyallup (Host)
Away PHS
        TOURNAMENT FULL - Do Not Add to Your Schedule

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships