League
1A
2A
3A
sch:Lakewood
Lakewood Cougars
17023-11th Ave NE
PO Box 10 North Lakewood, WA 98259
Arlington, WA   98223
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Football
Golf
Soccer
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Girls

Basketball
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
X-Country
CoEd

Cheer
Lakewood
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:2018 Capstone PT Silver
alt2:2016 Silver - 300x250
Boys Wrestling
NWC -
   Conf.  Overall
 WLWL
Blaine2020
Bellingham2020
Burlington-Ed1010
Mount Baker1010
Ferndale1111
Lynden1111
Sehome1111
Sedro-Woolley1111
Squalicum1111
Nooksack Valley0101
Anacortes0101
Meridian0202
Lakewood0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 12
6:00 PM
Mount Baker
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Mount Baker
Sehome *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Sehome *


BHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Sedro-Woolley
Meridian *


SqualHS
6:00 PM
Lakewood
Meridian *


SqualHS
7:00 PM
Sedro-Woolley
Squalicum *


SqualHS
7:00 PM
Lakewood
Squalicum *


SqualHS
Thursday, Dec 13
5:00 PM
Burlington-Ed
Friday Harbor *


5:00 PM
Sedro-Woolley
Friday Harbor *


5:45 PM
Ferndale
Marysville-Get *


MGHS
Friday, Dec 14
10:00 AM
Hammer Head Invite
Sumner
Sedro-Woolley
Burlington-Ed
South Kitsap *


SKHS
5:00 PM
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
6:00 PM
Mount Baker
Cascade *


CHS
7:00 PM
Mount Baker
Cashmere *


RDG
Saturday, Dec 15
Time TBD
Hammer Head Invitational
Sedro-Woolley
Kingston
Burlington-Ed
Bremerton *


BHS
Time TBD
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
Time TBD
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
9:30 AM
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O\\\\\\\'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
10:00 AM
Warden
Sultan
Quincy
Oroville
Omak
Okanogan
Mount Baker
Lake Roosevelt
La Center
Hoquiam
Connell
Columbia (Bur)
Cle Elum
Chelan
Cascade
Cashmere *


RDG
9:30 PM
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Lakewood Opponent  
Tue, Dec 4 Lakewood 0 Concrete 0
* Wed, Dec 5 Lakewood 12 Bellingham 63
* Wed, Dec 5 Lakewood 24 Sehome 52
Sat, Dec 8 Spud Walley
Lakewood 37 Sedro-Woolley (Host) 148
Anacortes 29
Archbishop Murphy 72
Burlington-Edison 260
Glacier Peak 127
Kamiak 110
Lindbergh 88
Mariner 80
Marysville-Getchell 103
Meridian 42
Mountlake Terrace 59
Sultan 82

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Dec 12 Meridian
6:00 PM Away SqualHS
* Wed, Dec 12 Squalicum
7:00 PM Away SqualHS
Fri, Dec 14 Double duel
Granite Falls (Host)
Archbishop Murphy
Cedarcrest
Lakewood
5:00 PM Away GFHS
Sat, Dec 15 Paul Reiman Classic
Mount Vernon (Host)
Away MVHS
* Wed, Dec 19 Burlington-Edison
6:00 PM Home SWHS
* Wed, Dec 19 Anacortes
6:00 PM Home SWHS
Thu, Dec 20 Mount Baker Invitational
Mount Baker (Host)
9:30 AM Away MBHS
        Weigh-Ins 8:00 am
Sat, Jan 5 Shoreline Invitational
Shorewood (Host)
Granite Falls
Lakewood
North Creek
Roosevelt
Shorecrest
8:00 AM Away ShwdHS
* Wed, Jan 9 Lynden
6:00 PM Away LHS
* Wed, Jan 9 Blaine
7:00 PM Home LHS
Sat, Jan 12 King of Beacon Hill Invitational (Cleveland High)
Cleveland (Host)
Archbishop Murphy
Chief Sealth
Eastside Catholic
Evergreen
Franklin
Highline
Lakes
Lakewood
Mountlake Terrace
Mt. Tahoma
North Creek
Renton
Seattle Academy
Tyee
West Seattle
10:00 AM Away CHS
        Weigh ins 8-9:30, Coaches meeting 9:30am, Begin 10am
* Wed, Jan 16 Ferndale
6:00 PM Home LWHS
* Tue, Jan 22 Mount Vernon
5:45 PM Away MarHS
        AT MARINER
* Tue, Jan 22 Mariner
7:00 PM Away MarHS
* Wed, Jan 23 Sedro-Woolley
7:00 PM Home LWHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 12:00 AM2A Sub-Regionals
 Feb 9, 7:00 PM2A Regionals at Blaine High School
 Feb 15, 10:00 AM
Feb 16, 10:00 AM
WIAA 2A State Championships at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 NWCAthletics.com
Advertising Privacy Policy