League
1A
2A
3A
sch:Lakewood
Lakewood Cougars
17023-11th Ave NE
PO Box 10 North Lakewood, WA 98259
Arlington, WA   98223
Close School Popup

Boys

Baseball
Basketball
Football
Golf
Soccer
Tennis
Track
Wrestling
X-Country
Girls

Basketball
Golf
Soccer
Softball-Fastpitch
Tennis
Track
Volleyball
Wrestling
X-Country
CoEd

Cheer
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Unlimited Service Silver 11-16
alt2:2018 Capstone PT Silver
Boys Wrestling
NWC -
   Conf.  Overall
 WLWL
Blaine2020
Bellingham2020
Burlington-Ed1010
Mount Baker1010
Ferndale1111
Lynden1111
Sehome1111
Sedro-Woolley1111
Squalicum1111
Nooksack Valley0101
Anacortes0101
Meridian0202
Lakewood0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 12
6:00 PM
Mount Baker
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Bellingham *


BHS
6:00 PM
Mount Baker
Sehome *


BHS
6:00 PM
Nooksack Valley
Sehome *


BHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Anacortes
Lynden *


BLHS
6:00 PM
Sedro-Woolley
Meridian *


SqualHS
6:00 PM
Lakewood
Meridian *


SqualHS
7:00 PM
Sedro-Woolley
Squalicum *


SqualHS
7:00 PM
Lakewood
Squalicum *


SqualHS
Thursday, Dec 13
5:00 PM
Burlington-Ed
Friday Harbor *


5:00 PM
Sedro-Woolley
Friday Harbor *


5:45 PM
Ferndale
Marysville-Get *


MGHS
Friday, Dec 14
10:00 AM
Hammer Head Invite
Sumner
Sedro-Woolley
Burlington-Ed
South Kitsap *


SKHS
5:00 PM
Lakewood
Cedarcrest
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
6:00 PM
Mount Baker
Cascade *


CHS
7:00 PM
Mount Baker
Cashmere *


RDG
Saturday, Dec 15
Time TBD
Hammer Head Invitational
Sedro-Woolley
Kingston
Burlington-Ed
Bremerton *


BHS
Time TBD
Paul Reiman Classic
Sedro-Woolley
Meridian
Lakewood
Granite Falls
Concrete
Burlington-Ed
Blaine
Mount Vernon *


MVHS
Time TBD
Lindbergh Invitational
Renton
Muckleshoot
Montesano
Lynden
Kennedy Catholic
Issaquah
Hillsboro, OR
Foss
Ellensburg
Eastlake
Columbia River
Cleveland
Cedarcrest
Bellevue Chr
Bellevue
Auburn Riv
Lindbergh *


LHS
9:30 AM
Graham Morin Invitational
Woodinville
Todd Beamer
Stanwood
Snohomish
Sehome
Redmond
O\\\\\\\'Dea
Oak Harbor
Marysville-Pil
Heritage
Ferndale
Decatur
Bishop Blanchet
Bellingham
Ballard
Arlington
Squalicum *


SqualHS
10:00 AM
Warden
Sultan
Quincy
Oroville
Omak
Okanogan
Mount Baker
Lake Roosevelt
La Center
Hoquiam
Connell
Columbia (Bur)
Cle Elum
Chelan
Cascade
Cashmere *


RDG
9:30 PM
South Whidbey
Shorecrest
Mountlake Ter
Meadowdale
Mariner
Kamiak
Cascade
Blaine
Bishop Blanchet
Archbishop Murp
Anacortes
Lynnwood *


LynnHS
coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Squalicum Opponent  
Sat, Dec 1 Return of the Seahawk
Squalicum 151 Chief Sealth (Host) 62
Bellevue Christian 13
Ballard 66
Bellevue 3
Blaine 150
Cascade Christian 96
Cleveland 76
Clover Park 99
Eastside Catholic 21
Evergreen 17
Garfield 8
Ingraham 180
Juanita 87
Mount Rainier 10
Mt. Tahoma 38
Muckleshoot Tribal School 6
Nathan Hale 12
Port Townsend 60
Stadium 74
Sehome 85
Sequim 0
Sultan 67
Stanwood 141
South Whidbey 62
Tyee 32
West Seattle 54
* Wed, Dec 5 Squalicum 30 Lynden 28
* Wed, Dec 5 Squalicum 24 Blaine 55
Sat, Dec 8 Atown Throwdown

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Dec 12 Sedro-Woolley
7:00 PM Home SqualHS
* Wed, Dec 12 Lakewood
7:00 PM Home SqualHS
Sat, Dec 15 Graham Morin Invitational
9:30 AM Home SqualHS
Tue, Dec 18 Storm Duals
Squalicum (Host)
Archbishop Murphy
Bellingham
Ferndale
Marysville-Pilchuck
Oak Harbor
Sehome
Snohomish
Stanwood
2:00 PM Home SqualHS
Thu, Dec 27 Northwest Duals
TBD Albany, OR
Fri, Dec 28 Northwest Duals
TBD Albany, OR
* Wed, Jan 2 Mount Baker
6:00 PM Away MBHS
* Wed, Jan 2 Nooksack Valley
7:00 PM Away MBHS
* Wed, Jan 9 Bellingham
6:00 PM Away SHSMain
* Wed, Jan 9 Sehome
6:00 PM Away SHSMain
Sat, Jan 12 MP Premier Tournament
Marysville-Pilchuck (Host)
Bethel
Decatur
Edmonds-Woodway
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Kentwood
O\\\\\\\'Dea
Omak
Sehome
Squalicum
Stanwood
Wenatchee
Woodinville
9:30 AM Away MPHS
Wed, Jan 16 Marysville-Getchell
7:00 PM Home SqualHS
* Wed, Jan 23 Ferndale
6:00 PM Home MHS
* Wed, Jan 23 Meridian
6:00 PM Away MHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 12:00 AM3A Sub-Regionals at Everett High School
 Feb 9, 12:00 AM3A Regionals at Snohomish High School
 Feb 15, 10:00 AM
Feb 16, 10:00 AM
WIAA 2A State Championships at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 NWCAthletics.com
Advertising Privacy Policy