Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Mount Baker3050
Blaine3030
Bellingham3030
Burlington-Ed3131
Ferndale2122
Squalicum2124
Sedro-Woolley2222
Lakewood2253
Nooksack Valley1212
Anacortes1315
Meridian0303
Lynden0303
Sehome0404


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
Awaiting Score
Ferndale
Everett *


EvtHS
7:00 PM
Ferndale
Snohomish *


EvtHS
Wednesday, Jan 22
6:00 PM
Blaine
Ferndale *


FHS
6:00 PM
Squalicum
Bellingham
Sehome *


SHS
6:00 PM
Sedro-Woolley
Burlington-Ed *


BEHSGym
7:00 PM
Meridian
Lynden *


LHS
7:00 PM
Mount Baker
Nooksack Valley *


NVHS
7:00 PM
Anacortes
Lakewood *


LWHS
Thursday, Jan 23
7:00 PM
Ferndale
Meridian *


MHS
7:00 PM
Anacortes
Sedro-Woolley *


SWHS
7:00 PM
Lynden
Nooksack Valley *


NVHS
Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Seattle Academy
Nathan Hale
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Chief Sealth *


CSHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
South Kitsap Tourney
Rogers (Puy)
Peninsula
Kentlake
Kelso
Evergreen
Cedarcrest
Auburn Riv
South Kitsap *


Time TBD
Emerald Ridge Invite
Sehome


ERHS
Time TBD
Chehalis Invitational
Yelm
Tenino
Sedro-Woolley
River Ridge
Centralia
Aberdeen
W F West *


WFW
Time TBD
JAG Invite
Vashon Island
Timberline
Squalicum
Emerald Ridge *


ERHS
Time TBD
JV @ Oak Harbor
Bellingham


9:30 AM
Oak Harbor JV Invite
Sehome


OHHS
10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
sponsor: Performance Physical Therapysponsor: *Sehome High School
sponsor: *Sehome High Schoolsponsor: Swinomish Casino

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Sehome Opponent  
Fri, Dec 6 Butch Mullins JV Tournament
Sat, Dec 7 2019 Return of the Seahawk
Sehome 17 Chief Sealth (Host) 9
Bellevue Christian 18
Ballard 19
Bellevue 25
Cascade Christian 13
Cleveland 15
Clover Park 24
Evergreen 12
Garfield 22
Hazen 23
Ingraham 2
Jackson 7
Juanita 11
Mt. Tahoma 10
Nathan Hale 21
North Creek 5
Port Townsend 4
Rogers (Spokane) 3
Skyline 6
Sammamish 26
Squalicum 14
Stanwood 1
Tyee 16
West Seattle 20
* Wed, Dec 11 Sehome 24 Lakewood 54
* Wed, Dec 11 Sehome 15 Sedro-Woolley 57
Fri, Dec 13 Battle at the Border
Sat, Dec 14 Battle at the Border
* Wed, Dec 18 Sehome 37 Anacortes 39
Sat, Dec 21 Graham Morin Invitational
Sat, Jan 4 Everett Classic
Sat, Jan 4 Mount Baker Invitational
* Thu, Jan 9 Sehome 30 Burlington-Edison 63
Sat, Jan 11 Storm JV Tournament
Sat, Jan 18 Marysville Premier
Sehome 0 Marysville-Pilchuck (Host) 85
Bethel 73
Decatur 71
Edmonds-Woodway 129
Granite Falls 95
Glacier Peak 106
Jackson 82
Kentwood 173
Lakewood 49
O'Dea 64
Omak 0
Squalicum 0
Stanwood 159
Wenatchee 89
Woodinville 44

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Jan 22
Sehome (Host)
Bellingham
Squalicum
6:00 PM Home SHS
        SHS vs BHS 6 pm; BHS vs SQHS 7 pm; SHS vs SQHS 8 pm
Sat, Jan 25 Emerald Ridge Invite
ERHS
Sat, Jan 25 Oak Harbor JV Invite
9:30 AM OHHS
Wed, Jan 29 NWC Championship Duals
7:00 PM TBD

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
2A Sub-Regionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 15, 12:00 AMRegionals at White River HighSchool Gym
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA State Championships at Tacoma Dome