Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Sedro-Woolley7181
Mount Baker6262
Burlington-Ed5050
Squalicum4242
Lynden3535
Ferndale2424
Meridian2424
Mount Vernon0505
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Jan 20
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Mount Baker
36Lynden *


Final
Scored By: Santos.Gallegos
54Sedro-Woolley
24Lynden *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
48Sedro-Woolley
30Mount Baker *


Tuesday, Jan 21
 
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


LSHS
Awaiting Score
Burlington-Ed
Meridian *


MHS
Awaiting Score
Squalicum
Burlington-Ed *


MHS
Awaiting Score
Squalicum
Meridian *


MHS
Wednesday, Jan 22
6:00 PM
Stanwood
Nooksack Valley
Monroe
Mariner
Lakewood
Kamiak
Jackson
Cedarcrest
Blaine *


BLHS
6:00 PM
Double Dual at Mt. Vernon
Shorewood
Oak Harbor
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meridian
Meadowdale
Edmonds-Wd


MVHSGym
6:00 PM
Double Dual at Glacier Peak
Snohomish
Marysville-Pil
Marysville-Get
Ferndale
Lynden
Glacier Peak *


GPHS
Thursday, Jan 23
6:00 PM
Double dual at Mt. Baker
Everett
Burlington-Ed
Arlington
Mount Baker


MBHS
6:00 PM
Double Dual at Squalicum
Sedro-Woolley
Lake Stevens
Cascade
Squalicum


SqualHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympia
Lynden
Lakewood
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
9:00 AM
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
Oak Harbor
North Thurston
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lake Stevens
Juanita
Jackson
Glacier Peak
Friday Harbor
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Cascade
Burlington-Ed
Arlington
Kamiak *


MarHS
10:00 AM
Wenatchee
Wapato
Toppenish
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
River View
Richland
Quincy
Prosser
Othello
Naches Valley
Moses Lake
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Goldendale
Ephrata
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
Connell
Cle Elum
Chiawana
Cashmere
Grandview *


GRDV
sponsor: Honcoop Gravelsponsor: *Nooksack Valley High Schoolsponsor: Nooksack Valley Disposalsponsor: Vavra Auto Body
sponsor: The Muljat Group Nooksacksponsor: *Nooksack Valley High School
sponsor: Jim\sponsor: Mission Realtysponsor: *Nooksack Valley High Schoolsponsor: Everson Auto Partssponsor: Everson Dental

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Nooksack Valley Opponent  
* Wed, Dec 11 Scramble @ Blaine
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Tue, Jan 7 Scramble at Lake Stevens
Nooksack Valley 0 Lake Stevens (Host) 0
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Nooksack Valley 13 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Forks 49
Kamiak 33
Kennedy Catholic 8
Lynden 0
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
Newport 16
North Creek 18
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Wed, Jan 22 Scramble Championships
Blaine (Host)
Cedarcrest
Jackson
Kamiak
Lakewood
Mariner
Monroe
Nooksack Valley
Stanwood
6:00 PM Away BLHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships